WACŁAW SEWERYN RZEWUSKI
Owiany legendą podróżnik (1784–1831), ekscentryczny magnat, ikona epoki romantyzmu łącząca dwa ideały: wolnego Araba i rycerza walczącego o niepodległość Polski.


Zaklinacz koni
Rzewuski miał we krwi zamiłowanie do koni wschodnich. Szansą do pogłębienia wiedzy na ich temat okazało się zlecenie, jakie otrzymał od Katarzyny, królowej Wirtembergii, (siostry rosyjskiego cara Aleksandra I): podróż po Półwyspie Arabskim i sprowadzenie stamtąd jak najdoskonalszych koni najczystszej krwi.

Rzewuski pozostawił po sobie dziennik z podróży pt. „O koniach wschodnich i wywodzących się z ras orientalnych”. Oprócz koni, opisywał w nim absolutnie wszystko, co zaobserwował podczas podróży po Półwyspie Arabskim: mapy, architekturę, obyczaje oraz przedmioty codziennego użytku. W trakcie wypraw przyjął miejscową kulturę i strój, czym szybko zaskarbił sobie uznanie Beduinów.
Podróżnik i badacz

Romantyk
Jako ekscentryczny podróżnik z niezaspokojonym pragnieniem przygody, Rzewuski uosabiał ideał romantycznego bohatera. Na pustyni poszukiwał życia bliższego naturze oraz ukojenia sercowych rozterek. Porównywany do postaci z dzieł Byrona, sam stał się inspiracją dla polskich romantyków – poematy na jego cześć pisali m.in. Mickiewicz („Farys”) i Słowacki („Duma o Wacławie Rzewuskim”).

Żołnierz
Rzewuski uwielbiał jazdę konną i fechtunek – bogate tradycje wojskowe były kultywowane w jego rodzinie od wieków. Wzbudzał podziw Beduinów zdolnościami jeździeckimi i zręcznością w posługiwaniu się szablą oraz dzirytem. Po powrocie do Polski stworzył swoją „małą armię” i wziął udział w powstaniu listopadowym, które okazało się jego ostatnią wojną. Zaginął w trakcie bitwy pod Daszowem.
WYSTAWA
Wystawa „The Emir from Poland'' ma swoją premierę w Pawilonie Polski na Wystawie Śwatowej EXPO 2020 Dubai, w ramach programu wystaw czasowych.
Jest to początek większego projektu o niesamowitych przygodach Wacława Seweryna Rzewuskiego – z planami jego prezentacji w różnych formatach m.in. na Bliskim Wschodzie i w Europie.
Wystawę stworzyły studia Stellar Fireworks i Science Now specjalizujące się w projektach, w których do angażowania w opowieść wykorzystywane są nowe, autorskie formaty doświadczeń łączących rozrywkę i edukację.
Organizatorem wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. Partnerzy wystawy: Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Biblioteka Narodowa.




WYSTAWA NA EXPO 2020
KOMIKS
O niesamowitym życiu Rzewuskiego opowiadamy również w formie komiksu i stworzonej na jego podstawie animacji. Podkreślamy popkulturowy potencjał tej historii, przyglądając się różnym obliczom „Polskiego Emira” wiedzionego pasją, niezaspokojonym głodem przygody, otwartością na świat i umiłowaniem dla swojego pochodzenia. Komiks przygotowany został na kanwie „Dumy o Wacławie Rzewuskim” Juliusza Słowackiego.
ORGANIZATOR
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Adama Mickiewicza
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
PARTNER
Biblioteka Narodowa
KONCEPCJA I PRODUKCJA
Stellar Fireworks
Science Now
Jan Pomierny
Producent wykonawczy
Łukasz Alwast
Współproducent wykonawczy
Katarzyna Świętochowska
Producentka
Ryszard Zalewski
Krzysztof Zalewski
Mateusz Kuch
Monterzy wystawy
TWÓRCY WYSTAWY
Krzysztof Noworyta
Jan Pomierny
Tobiasz Piątkowski
Koncepcja i scenariusz
Tobiasz Piątkowski
Wiesław Skupniewicz
Komiks
Amal Al-Shahari
Projekt
Kosma Masny
Projekt
Mateusz Morski
Projekt
Martyna Sykta
Zarządzanie treściami i kwerenda
Aleksandra Łukaszewska
Projekt i kwerenda
Konrad Bielecki
Teksty
Magdalena Tejchma
Wojciech Lubertowicz
Mateusz Szemraj
Helena Matuszewska
Muzyka
Magdalena Lewicka
Daniel Sax
Yousef Sh’hadeh
Tłumaczenia
TWÓRCY KOMIKSU
Tobiasz Piątkowski
Wiesław Skupniewicz
Scenariusz, ilustracje, projekt
Kosma Masny
Animacje
Amal Al-Shahari
Układ treści
Charles S. Kraszewski
Yousef Sh’hadeh
Tłumaczenia „Dumy o Wacławie Rzewuskim” Juliusza Słowackiego
Wojciech Lubertowicz
Mateusz Szemraj
Muzyka
Katarzyna Świętochowska
Jan Pomierny
Krzysztof Noworyta
Łukasz Alwast
Nadzór kreatywny
Organizatorem wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza, narodowa instytucja kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego Polski poprzez inicjowanie międzynarodowej współpracy i wymiany kulturalnej.
DODATKOWE ŹRÓDŁA
Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu
(“Fundgruben des Orientes”)
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
(Reprodukcje Wojciecha Kossaka)
Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie
(„Rolka Sztokholmska”, fragmenty, po 1605 r., zdjęcia: Andrzej Ring, Lech Sandzewicz)
Jerzy Dubiel
PODZIĘKOWANIA
Mateusz Heise – Szponem i Mieczem
Manuskrypt Sur les chevaux orientaux et provenant des races orientales („O koniach wschodnich i wywodzących się z ras orientalnych”) Wacława Seweryna Rzewuskiego znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i jest dostępny online pod adresem polona.pl.
PAKIET EDUKACYJNY
Stellar Fireworks
Science Now
Jan Pomierny
Producent wykonawczy
Katarzyna Świętochowska
Producentka
Konrad Bielecki
Anna Pomierny-Wąsińska
Amal Al-Shahari
Aleksandra Łukaszewska
Katarzyna Świętochowska
Jan Pomierny
Koncepcja
Amal Al-Shahari
Opracowanie graficzne
Konrad Bielecki
Anna Pomierny-Wąsińska
Aleksandra Łukaszewska
Teksty
Daniel Sax
Mariia Litokh
Tłumaczenia
Monika Buraczyńska
Korekta tekstów
TWÓRCY




